Sfat la procurarea automobilului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sfat la procurarea automobilului

Mesaj  tas la data de Lun Oct 08, 2012 7:38 am

Salutare tuturor!
pinacind vad ca sectiunea peugeot nu este asa de populata ca citroen deaceia scriu aici...
sunt pe cale de a-mi cumpara un peugeot 406,imi place modelul acesta,dar am o dilema nustiu ce sa aleg benzina ori disel,pina acum am mers numai pe benzina,dar sunt tentat spre un disel mai precis 2.0HDI,ce pareri aveti ori ce ati auzit despre aceste motoare?
din cite am aflat aceste motoare stau si pe citroen...

multumesc anticipat,o sa fiu recunoscator pentru orice raspins

tas

Localizare : chisinau
Data de inscriere : 08/10/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Sfat la procurarea automobilului

Mesaj  mozilaion la data de Mier Oct 10, 2012 1:29 am

la general diesel-urile psa sunt motoare bune, ba chiar peugeot are si traditie diesel.
de regula problemele cele mai des intalnite diesel sunt sistemele de injectie common-rail (bosch > denso), pompa de inalta presiune si filtrul de particule.
ar trebui sa iai in consideratie faptul ca motorul diesel dispune de turbina si de aici potentiale probleme in plus fata de unul pe benzina. de regula o sa trebuiasca sa schimbi uleiul mai des si sa ai grija de rulemnti/bucsele de cupru (la cateva zeci/sute k km desigur) ale turbo compresorului.
in fine astea sunt chestii de preferinte personale si vechea disputa benzina vs diesel nu mai sfarseste niciodata.

p.s. mai bine da un search pe google la ce te intereseaza si adauga "common problems" si citeste cat mai mult ca sa-ti creezi o parere

mozilaion

Localizare : chisianu
Data de inscriere : 24/03/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum